Švenčių žaidimai – ką veikti vakarėlio metu?
Greitasis meniu:
- Linksmybės Lietuvoje
- Vakarėlių žaidimai
- Susipažinimo žaidimai
- Žaidimai prie stalo
- Bendri švenčių žaidimai
- Populiariausi švenčių žaidimai
LINKSMYBĖS LIETUVOJE
Lietuviai nuo seno mėgo linksmintis, rungtyniauti ir žaisti įvairaus pobūdžio žaidimus. Deja, dažniausiai, to apraiškų randama įvairiuose krikščionių skunduose, kunigų pamokymuose per mišias ar kitas religines apeigas. Tai buvo laikoma pagonių tinginystės apraiška, veltėdiškumu, velnio apsėdimu ar ištvirkimu. Juk doras krikščionis turi būti dievobaimingas, darbštus ir rimtas žmogus, apsieinantis be švenčių susibūrimų, dainų ir šokių. Tik žmogaus prigimtis tokia, kad noras linksmintis niekur nedingsta, ir, pasitaikius progai, tai buvo daroma iš visos širdies. Kaip anksčiau, taip ir šiandien tai labai aktuali tema kalbant apie įvairius švenčių susibūrimus. Ką veikti šventės metu? Kaip užimti ir pralinksminti susirinkusius svečius, kad jiems nebūtų nuobodu. Visada norisi, kad šventė pavyktų sklandžiai ir joje dalyvavę svečiai pasikrautų tik teigiamomis emocijomis, o vakaro prisiminimais dalintųsi dar ilgai. Lietuvių kultūroje žaidimai šventėms yra beveik būtini, kadangi mūsų tautiečiai nėra itin komunikabilūs, karšto temperamento žmonės, juos reikia gerokai išjudinti ir apšildyti. Labai dažnu atveju šventės metu menkai pažįsta vieni kitus, tad bendrauja nedrąsiai, susikaustę. Todėl visai verta šiek tiek pasistengti ir iš anksto suplanuoti savo šventei įdomią veiklą.
VAKARĖLIŲ ŽAIDIMAI
Kiekvienoje šeimoje, giminės rate kartas nuo karto pasitaiko įvairių progų (jubiliejų, vestuvių, Krikštynų), suvedančių giminaičius ir draugus į bendrą būrį. Neretai tokių susibūrimų metu nepaskiriamas tinkamas dėmesys vakaro vedėjui, o šios pareigos patikimos aktyviam, charizmatiškam giminaičiui ar drąsiai draugei. Tampa nemažu iššūkiu organizuoti linksmą veiklą pakankamai dideliam žmonių ratui, kai amžiaus amplitudė svyruoja nuo septynių iki … Intelektualūs protų mūšio žaidimai tampa per sudėtingi ir nuobodūs, fizinių jėgų reikalaujančios estafetės – neįkandama užduotimi. Atsiranda poreikis linksmų, nesudėtingų, bendrą emociją pakeliančių užsiėmimų, paskatinančių svečius išdrąsėti ir pasilinksminti. Lengvi užstalės ir lauko žaidimai dažnai „pralaužia“ bendravimo ledus, o kartu pakylėja bendrą šventės nuotaiką ir emocijas. Galima išskirti 2 populiariausius žaidimus, skirtus svečiams susipažinti:
SUSIPAŽINIMO ŽAIDIMAI
PAŽINČIŲ ASORTI
Reikės: geros nuotaikos, sveiko humoro jausmo, lakios fantazijos, nedidelių dovanėlių.
Žaidimo eiga:
Kuo didesnis šventės dalyvių ratas, tuo linksmesnis ir įdomesnis šis žaidimas. Jis skirtas supažindinti šventės dalyvius, svečius ir nepažįstančius vienas kito giminaičius. Giminingo sąskambio žodžių pagalba palengvinamas vardų įsiminimas. Kiekvienas asmuo turi atsistojęs prisistatyti kitiems, pasakydamas savo vardą ir jam pagal sąskambį tinkantį žodį, pvz: „Tadas – vadas“, „Ieva – pieva“, „Jonas – ponas“ ir pan. Kaip tinkamus žodžius galima naudoti profesijų pavadinimus, pvz., „Valius – stalius“, gyvūnus, pvz., „Ditė – bitė“, augalus, pvz., „Vanda – levanda“, daiktus, pvz., „Matas – ratas“ ir kt. daiktavardžius. Žaidimas baigiamas, kai prisistato paskutinis šventės dalyvis. Išradingiausiai prisistačiusius galima apdovanoti specialiais prizais.
PRISTATAU SAVO KAIMYNĄ
Reikės: humoro jausmo ir lakios fantazijos.
Žaidimo eiga:
Šis žaidimas skirtas svečiams pažinti šalia prie šventinio stalo sėdintį savo kaimyną. Būkite atsargūs – jei svečių yra daug, žaidimas gali užsitęsti ir tapti nuobodus. Žaidimas pradedamas vienam iš svečių atsistojus ir garsiai pristačius bei apibūdinus savo kaimyną likusiems svečiams. Faktai apie kaimyną gali būti šmaikštūs, išgalvoti, tačiau tai palengvins svečių tarpusavio bendravimą prie stalo, šventės dalyviai išdrąsės ir puikiai atsimins šalia sėdinčio kaimyno vardą. Kad būtų įdomiau, pristatyti reikia mažiausiai penkiais sakiniais ir visi apibūdinimai turi prasidėti kaimyno vardo pirmąja raide. Pvz.: „Gerbiamieji, leiskite jums pristatyti savo kaimyną Tomą. Jis yra tvirtas, teisingas, praktiškai tobulas. Važinėja su „Toyota“, nors tvarte stovi ir traktorius. Laisvalaikiu dirba taksistu. Mėgsta tinklinį ir tenisą.“ Žaidimas baigiasi, kai yra pristatyti visi šventės svečiai.
Daugiau susipažinimo žaidimų rasite knygoje “Švenčių Žaidimai”
ŽAIDIMAI PRIE STALO
Lietuvoje bei Rytų Europoje itin paplitę šventės žaidimai, kuriuose yra įtraukiamas alkoholinių gėrimų vartojimas. Susidaro toks įspūdis, kad be svaigalų neįmanoma švęsti linksmai ir turiningai. Tačiau parodžius gerą pavyzdį ir tinkamai pasiruošus šventei, alkoholio išvengti tikrai galima. Tam padėtų keli geri užstalės žaidimai:
SVEIKINIMAI IR LINKĖJIMAI
Reikės: dviejų spalvų lapelių, rašiklio, dviejų krepšelių lapeliams.
Žaidimo eiga:
Šiam žaidimui vedėjas turi būti pasiruošęs lapelius iš anksto. Ant vienos spalvos lapelių turi būti užrašyta ta pati frazė – „Linkiu jubiliatui“, o ant kitos spalvos lapelių – įvairūs linksmi ir šmaikštūs palinkėjimai, frazės, derančios su pirmos spalvos lapelių fraze („Linkiu jubiliatui“), pvz.: „Kad gertųsi ir valgytųsi, kad norėtųsi ir galėtųsi, kad visur ir visada būtų su kuo ir kur…“, „Kad nei dvikojės, nei keturkojės kiaulės netemdytų jo sąžinės ir leistų ramiai gyventi“, „Kad jo Facebook siena būtų pilna sveikinimų nuo žmonių, su kuriais niekad nesi kalbėjęs“, „Smagiai užpūsti visas žvakutes ant savo gimtadienio torto, kol dar gali jas suskaičiuoti…“, „Džiaugtis, kad gimimo diena tik kartą metuose. Galite įsivaizduoti, jei ji būtų kas mėnesį – kokie seni dabar būtume :)“ ir t. t. Abiejų spalvų lapeliai sudedami į atskirus krepšelius. Šventės svečiams duodama traukti abiejų spalvų lapelius (po vieną iškiekvieno krepšelio) ir paprašoma perskaityti savo palinkėjimą.
LINKSMASIS TRAUKINUKAS
Reikės: gero humoro jausmo, lankstumo.
Žaidimo eiga:
Šis žaidimas skirtas smagiai ir linskmai praleisti laiką šventės metu, nerungtyniaujant tarpusavyje ir nerenkant laimėtojo. Visgi, jei labai norisi paskelbti laimėtojus, galima skirti prizus linksmiausiam, rimčiausiam, originaliausiam žaidimo dalyviui. Žaidimo metu, vienas dalyvis turi padaryti ar parodyti savo sugalvotą judesį (pvz., pakelti dešinę ranką ir iškišti liežuvį), pašokti visiems žinomo šokio fragmentą, pvz.: „Lambados“, „Makarenos“ ir t.t. Pirmajam žaidėjui pademonstravus savo sugebėjimą, tą patį veiksmą ar judesį turi pakartoti žaidėjas, sėdintis dešinėje. Jam atlikus užduoti, veiksmą kartoja trečiasis svečias ir t. t. Jei žaidimo dalyvis nusijuokia – iškrenta iš žaidimo ir gali įvairiais būdais (komentarais, juoku) trukdyti kitiems dalyviams išlikti rimtiems. Kai svečių ratas „apsisuka“, pirmasis dalyvis (likęs žaidime) gali sugalvoti kitą veiksmą ar judesį, kurį paeiliui turi atkartoti likę žaidėjai. Žaidimo gale lieka rimčiausi ir labiausiai susikaupę dalyviai.
Daugiau užstalės žaidimų rasite knygoje “Švenčių Žaidimai”
BENDRI ŠVENČIŲ ŽAIDIMAI
Švenčių žaidimų rūšių yra begalė, galima išskirti juos pagal temas, amžiaus grupę, vakaro temą, sudėtingumo lygį, šventės tipą, ir t.t. Galima įsigyti tam reikalui paruoštus žaidimų rinkinius ir patogiai susiruošti savo šventei. Rinkoje egzistuoja tokie žaidimų rinkiniai, kuriuose nėra žaidimų, skatinančių alkoholinių gėrimų vartojimą ar turinčių seksualinių užuominų, tad siūlomus žaidimus drąsiai galima žaisti vaikų Krikštynų, gimtadienių, darželio ar mokyklos švenčių metu, o taip pat ir suagusiųjų pasilinksminimų progomis. Žaidimai skirti tiek didesniam žmonių ratui (įmonių šventėms, vestuvių, jubiliejų progoms, tiek uždariems draugų vakarėliams. Jei neturite vakaro vedėjo, paskirkite vieną drąsesnį šventės dalyvį vadovauti pasirinktam žaidimui, taip bus paprasčiau suvaldyti publiką, sekti žaidimo taisykles ir apdovanoti laimėtojus.
POPULIARIAUSI ŠVENČIŲ ŽAIDIMAI
- SUSIPAŽINIMO ŽAIDIMAI tinka šventės pradžiai – kad šalia prie stalo sėdintys šventės svečiai sužinotų, įsidėmėtų vieni kitų vardus ir pradėtų drąsiau bendrauti.
- UŽSTALĖS ŽAIDIMAI skirti nedidelėms patalpoms, kai nėra vietos ar galimybių pakilti nuo stalo – juos galima žaisti sėdint vietoje (išskyrus kelis pasirinktus žaidėjus). Šie žaidimai taip pat gali būti žaidžiami šventės pradžioje, kai svečiai jau susipažinę, tačiau dar nenori pakilti iš savo vietos. Jie taip pat gali būti skirti nedideliems draugų susibūrimams.
- ŽAIDIMAI PATALPOJE tinka žaisti šaltuoju metų laiku arba oficialesniuose susibūrimuose. Jie skirti svečiams išjudinti. Dažniausiai pradedami žaisti jau susipažinus, pavalgius, prieš paskelbiant šokių pradžią.
- LAUKO ŽAIDIMAI skirti žaisti šiltuoju metų laiku. Jų metu neretai taškomasi vandeniu, naudojamas kamuolys, vandens šautuvai ar kiti vasaros sezono žaislai. Šie žaidimai leis linksmai praleisti laiką vaikų gimtadienių ar įmonių švenčių metu.
- UNIVERSALŪS ŽAIDIMAI žaidžiami tiek vasaros, tiek šaltesnio periodo metu. Žaidimai tinkami ir lauko, ir vidaus sąlygoms, jų metu nereikalinga ypatinga aplinka ir sudėtingi atributai.
Žaidžiant ir planuojant šventės žaidimus, labai svarbu atkreipti dėmesį į žaidėjų amžių bei jų kiekį. Žaidimai, kurių metu reikia daug judėti, labiau skirti žaisti su jaunesnio amžiaus dalyviais, jie nebus tinkami, jei didžioji šventės svečių dalis yra perkopusi garbingo amžiaus ribą. O intelektualesni ir sudėtingesni protiniai žaidimai labiau tiks suaugusiems dalyviams, jie nenudžiugins vaikų šventės svečių. Jeigu žaidimo dalyvių ratą sudaro mišrių tautybių atstovai, reikėtų rinktis žaidimus, kurių metu, pavyzdžiui, gali prireikti ne tik lietuvių, bet ir užsienio muzikos žinių.
Kiekvieną pasiruoštą žaidimą galima interpretuoti savaip, pritaikyti prie asmeninių poreikių, koreguojant taisykles. Šventės svečiams užimti vieno vakarėlio metu pakaks keturių ar penkių skirtingų žaidimų (pusvalandžio trukmės). Tarp žaidimų tikslinga daryti pertraukėles, kad svečiai galėtų atsipalaiduoti, turėtų laiko laisvai pasikalbėti, pabendrauti, užmegzti pažintis, taip pat užkandžiams bei tostams. Svečiai turėtų jaustis laisvai. Net jei vienas ar kitas šventės dalyvis dėl savų priežasčių atsisako dalyvauti žaidime, tai neturėtų sutrikdyti ir sugriauti šventės scenarijaus.
Geriausia rinktis tuos žaidimus, kurių taisyklės puikiai suprantamos ir galima pasirūpinti reikiamomis priemonėmis. Visuomet į pagalbą galima pasitelkti jau paruoštus, komercinius stalo žaidimus („Alias“, „Monopolis“, Knyga „Švenčių Žaidimai“ ir t. t.).
Svarbiausia – geras humoro jausmas, laki fantazija ir puiki nuotaika.